Ekonomi

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Katar Büyükelçisi oldu

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muratgeldi Seyitmammedov’u Türkmenistan’ın Katar Başkenti Doha Ekselansları ve Tam Yetkili Büyükelçisi olarak atadı. İlgili Kararname Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından imzalandı.

Türkmenistan’ın Katar’daki diplomatik misyonunun açılmasına ilişkin Kararname, “ikili ilişkileri daha da geliştirmek için” Aralık 2022’de Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov tarafından imzalandı. Türkmenistan’ın Doha Büyükelçiliği’nin görkemli açılış töreni, Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov’un 20 Mart 2023 tarihinde Katar Devleti’ne yaptığı devlet ziyareti kapsamında gerçekleşti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 22 Kasım 1996 tarihinde kurulmuştur.

Başkonsolos Muratgeldi Seyitmammedov 1978 yılında Aşkabat’ta doğdu ve bu şehirde eğitim gördü. Üniversiteyi Aşkabat’ta bitiren Muratgeldi Seyitmammedov daha sonra Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı. Seyitmammedov, 2008 yılında İstanbul’da konsolos olarak göreve başladı. Muratgeldi Seyitmammedov, 2016 yılından bu yana Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapıyor.

10 yılı aşkın süredir İstanbul’da görev yapan Başkonsolos Muratgeldi Seyitmammedov, Türk iş dünyasının ve Türk insanının takdirini kazandı. Başkonsolos Seyitmammedov, görev yaptığı 14 yıl boyunca herkes tarafından sevildi. Muratgeldi Seyitmammedov yaptığı açıklamada, “İstanbul’dan ayrılmak benim için zor olacak. 14 yıldır burada çalışıyorum, İstanbul ikinci evim oldu.

İstanbul Başkonsolosu Muratgeldi Seyitmammedov, İstanbul’dan ayrılmadan önce yakın dostları ve bazı ülkelerin İstanbul Konsolosları ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Türkiye – Türkmenistan ilişkileri

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki bağlar çok köklü ve tarihidir. İki ülke arasındaki bağlar çoğunlukla kardeşlik ve dostluk üzerine kuruludur.

Türkiye ve Türkmenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılında resmi diplomatik ilişkiler kurdu. O zamandan beri iki ülke arasındaki bağlar giderek gelişti ve çeşitli alanlarda işbirliği yapıldı.

Ekonomik işbirliği değerli bir alan olmuştur. Özellikle güç alanında işbirliği çok değerlidir. Türkmenistan, zengin doğal gaz rezervlerine sahip bir ülke olup, Türkiye’nin güç taleplerini karşılamada değerli bir stratejik ülkedir. Güç alışverişi, doğal gaz boru sınırları üzerinden yapılır.

Siyasi olarak Türkiye ve Türkmenistan bölgesel ve uluslararası bahislerde birbirlerini desteklemeye çalışmaktadır. Karşılıklı ziyaretler ve üst düzey temaslar sıklıkla gerçekleşir.

Ancak çıkarların bazen bazı zorluklarla karşılaştığı gözlemlenmiştir. Türkiye ve Türkmenistan’ın çıkarları genellikle olumlu ve olumlu bir temele dayanmaktadır. Her iki ülke de Türk dünyasına ait olmaları ve ortak tarihi bağları nedeniyle birbirlerine yakınlık duymaktadırlar. Bu nedenle bağlantıların önümüzdeki dönemlerde gelişmeye devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu