Ekonomi

Serbest Bölgelerde Doğal Gaz Dağıtımı ve Satışına İlişkin Usul ve Esaslar Belirlendi

Serbest bölgelerin kurucuları ve işletmecileri tarafından verilecek doğal gaz dağıtım ve satış hizmetlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile serbest bölge kurucu ve işletmecilerinin doğalgaz dağıtım ve satış faaliyetleri düzenlendi.

Buna göre, bölge kurucuları ve işletmecileri tarafından doğal gaz faaliyetlerinin yürütüldüğü serbest bölgelerde, doğal gaz şebekesi bölgenin mevcut durumu ve potansiyel gelişimi dikkate alınarak tasarlanacak, inşa edilecek, genişletilecek ve güzelleştirilecek.

Serbest bölge doğal gaz şebekesi ve ilgili tesislerin fizibilite, etüt, proje, danışmanlık, muayene, muayene, imalat, servis, bakım ve onarım hizmetleri, üretim ve hizmet belgesi sahipleri tarafından yapılacaktır. Sertifika sahiplerinden alınan bu hizmetlerin bedelleri bölge kurucuları ve işletmecileri tarafından kullanıcılara yansıtılmayacaktır.

Bölge kurucuları ve işletmecileri tarafından kullanıcılara yapılan doğalgaz satışlarında birim doğalgaz alım fiyatına rastgele fiyat eklenemez, faturaya rastgele isimle fiyat yansıtılamaz. Buna rağmen hizmet tarifesinde belirlenecek oranlara göre kullanıcının tüketim maliyeti üzerinden en fazla yüzde 10 olmak üzere hesaplanacak ücret de bölge kurucusu ve işletmecisi tarafından kullanıcılardan tahsil edilebilecek.

Bölge kurucuları ve işletmecilerinin serbest bölgelerdeki doğalgaza ilişkin faaliyetlerine ilişkin diğer usul ve esaslar genelgeyle belirlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu