Haber

Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya Kayseri’de yoğun ilgi

Mehmet UZEL(KAYSERİ İGFA)
Tarihçi Muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Erciyes Kültür Merkezi’nde (EKM) gerçekleştirdiği söyleşiye, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Sun Fuarcılık Yönetim Konseyi Başkanı Mehmet Saçmacı da katıldı. akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Ünlü Tarihçi Muharrir Prof., röportaj öncesinde kulislerde bir açıklama yaptı. Dr. Ortaylı, “Kayseri’ye fuarlar için kaç kez geldiğimi unuttum. Kongre salonu da çok güzel, herkesi barındırıyor, kimse dışarıda kalmıyor. Şehir okuma ve entelektüel kulüplerle ilgileniyor. Bu yüzden sık sık gelmeniz gerekiyor. “Benden uzak olsa da çabalıyorum” dedi. Daha sonra kendisini bekleyen ve yoğun ilgi gören Erciyes Kültür Merkezi Salonuna geçen Prof. Dr. Ortaylı burada sıcak, samimi, keyifli ve bilgilendirici bir röportaj verdi.

“KAYSERİ YÜZYIL BOYUNCA BÜYÜK TİCARİ VE SİYASİ HAMLELER YAPTIK”

Ünlü Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ortaylı, “Bulunduğumuz şehrin tarihi yolculuğuna bakmamız lazım” diyerek, şehrin etimolojik ve tarihi yönleri hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Ortaylı, Kayseri’nin Türk siyasi tarihinde büyük çatışmalar görmediğini, siyasetin çok sözlü ve yerinde yapıldığı bir ülke olduğunu, Kayseri’nin yüzyıl boyunca büyük ticari ve siyasi hamleler yaptığını anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, salonu dolduran kalabalığa teşekkür ederek, “6. Kayseri Kitap Fuarı etkinliklerimiz kapsamında şehrimizde ağırladığımız değerli hocamız İlber Ortaylı Bey’in Erciyes Kültür Merkezi’ndeki sohbetine katıldık. “Her zaman olduğu gibi salonu ağzına kadar dolduran hemşerilerimiz ve biz, İlber Hoca Bey’in söylediklerini bütün kulaklarımızla dinledik” dedi.

Konuşmanın sonunda Önder Büyükkılıç, Ortaylı’ya çiçek takdim ederken, kendisine ‘Kayseri’ kitabını da hediye etti. Prof. Dr. Ortaylı sahnede gençleri kırmadı ve kitabını imzaladı.

mecitozuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu