Haber

Kastamonu’da Pelerinli Buzağı Şaşırttı

Kastamonu’nun Küre ilçesinde vücudunda pelerin benzeri bir dokuyla doğan buzağı, görenleri şaşırttı.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yaşayan Veteriner Hekim Muhammed Coduroğlu, inek doğumu için Küre ilçesinin Çiçekyazı köyüne gitti. Coduroğlu, yeni doğan buzağının vücudunda pelerin benzeri bir doku bulunduğunu görünce şok oldu. Meslek hayatında ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını belirten Coduroğlu, durumu patoloji bölümü ve cerrahi alanında uzman kişilerle paylaştı. Bahis konusunda araştırma yaptıklarını belirten Coduroğlu, çalışmalarında buna benzer bir olayla karşılaşmadıklarını kaydetti.

“Mesleki hayatımda ilk kez karşılaştım”

İlk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirten Muhammed Coduroğlu, “Üç doğum vakasına müdahale ettim. İkinci doğumda doğan buzağımızda böyle bir anormallik gördük. Meslek hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Bu olayla karşılaştım. Ne internette, ne de literatürde bu olaya rastlamadım. Burada pelerinli bir bebeğimiz var, bunun da boyun derisinin bağ dokusundan kaynaklandığını düşünüyorum.” “Bir buzağı var. Aynı sürüde, yakın akrabalık genlerine sahip bir boğadan elde edilmiş.”

Buzağının tedavi edilmesi gerektiğini kaydeden Coduroğlu, “Patoloji ve cerrahi bölümü hocalarımla görüştük. Spina bifida ihtimali yüksek. Aynı zamanda üst damak da tam oluşmamış ve orada var. Üst damak yarığıdır. Palotoschisi adı verilen üst damak yarığı olan hayvanlar, süt içerken bu kısımdan süt geçirirler.” “Ya da gıda maddeleri akciğerlere kaçarak aspirasyon zatürresine neden olabiliyor. Tedavi edilmediği takdirde maalesef yaşama şansı çok düşük” dedi. – KASTAMONU

haberkarabaglar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu